Ortalık gene karıştı!

Global krizi 10 yılda zorla toparladık. Ama bu arada ABD, Donald Trump gibi bencil ve ölçüsüz bir yöneticiyi, seçimle işlerin başına getirdi.  Ülke dışına bakarsak, Trump demir çelikte yüzde 25...

Global krizi 10 yılda zorla toparladık. Ama bu arada ABD, Donald Trump gibi bencil ve ölçüsüz bir yöneticiyi, seçimle işlerin başına getirdi. 

Ülke dışına bakarsak, Trump demir çelikte yüzde 25 gümrük tarifesi koyacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de özellikle, Çin’in yılda ABD’ye karşı 375 milyar dolar dış ticaret fazlası olduğunu ilan etmişti. Bu nedenle ABD’nin bir global ticaret savaşından kaçınmayacağı düşünülüyordu. 

Tabii Çin ise ABD’nin ticaret savaşı yaklaşımını hiç kabul etmeyecekti. O da önlemler alamaya başlamıştı.

Küresel ticaret savaşları

ABD, Çin ile itiş kakışı, piyasada küresel ticaret savaşları geleceğini anlatarak yapmaktaydı. Sonunda  Japonya bile bu durumdan korktu ve Japon yatırımcılar da dolar pozisyonlarını bozmaya mecbur kaldılar. Bu yüzden de dolar satmaya başladılar.

Tabii bu arada Türkiye de etkilendi. Dolar, piyasada faaliyet pek yokken, değer kaybetmeye başladı,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 199 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 133 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 166 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar