Notre Dame yandı ama yıkılmadı!

Victor Hugo, Notre Dame Katedrali’ne “Taştan yapılmış bir senfonidir!” demiş. Notre Dame hem ülkenin tarihi ve de hem de her taşı, tarihin ve bilim ve sanatın bir parçasıdır da denmiş. 15 Nisan’daki...

Victor Hugo, Notre Dame Katedrali’ne “Taştan yapılmış bir senfonidir!” demiş. Notre Dame hem ülkenin tarihi ve de hem de her taşı, tarihin ve bilim ve sanatın bir parçasıdır da denmiş.

15 Nisan’daki yangın, gotik katedralin tahtadan damlarını ve kulelerini yakmış ama taş binanın dini özelliğini bozmamış. Peki Notre Dame neden Fransa’da bu kadar hüzün yarattı? Çünkü Notre Dame her yıl kabaca 13 milyon kadar ziyaretçi turist alırmış. Notre Dame 850 yıl öncesinden gelen sanat eseri bir katedralmiş. 

Bu eser, dini savaşlarda ayakta kalmış, Nazilerden kurtulmuş, devrim esnasında devam etmiş, iki dünya savaşı da geçirmiş ve sürekli de tarihi sergileyen bir eser. Napolyon 1804'te Notre Dame’de krallık taçını giymiş. Diğer taraftan da modern Fransa’nın Cumhuriyetçi kurucularından Charles de Gaulle ölümünde burada hatırlanmıştı. 

Başkan Macron binayı yangın sonrası gece yarısından önce ziyaret etmişti. Yapt

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 199 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 133 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 161 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 138 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar