Katalanların sorunu çok eskiye dayanıyor

İspanya’daki Katalonya’nın bağımsızlık sorunu son zamanlarda iyice anlaşamazlık yaratmaya başlamıştı ama aslında sorun çok eski bir sorundur.  Katalonya çok eskiden, 10’uncu yüzyılda...

İspanya’daki Katalonya’nın bağımsızlık sorunu son zamanlarda iyice anlaşamazlık yaratmaya başlamıştı ama aslında sorun çok eski bir sorundur. 

Katalonya çok eskiden, 10’uncu yüzyılda, Carolingian İmparatorluğu’ndan kopmuş bir bölge idi. İlk önce Aragon Krallığı’na, sonra da İspanya’ya ait oldu. Katalonya da bu süreçte kendi hükümetini, parlamentosunu ve de hukuk sistemini de 1714 yılına kadar ortadan kaldırmamıştı. Fakat siyasette  başarısız olduğu için, sonunda kurumlarını ortadan kaldırıp, konuştuğu dili de değiştirmek zorunda kaldı. 

Yıllar sonra, 1931’de İspanya bağımsız olunca, İspanya Ordusu’nda bir subay olan F. Macia da Katalonya’yı bağımsız bir Cumhuriyet olarak ilan etti. Madrid problemleri çözmek için Katalonya’ya  belli bir ölçüde bağımsızlık verdi. Ama üç yıl sonra da Katalonya Başkanı Lilius Companys bir kere daha bağımsızlık girişimi yaptı.

İspanya, iç savaşından sonra, 40 yıl kadar zamanı, Diktatör General Francisco Franco yönetiminde ge

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 193 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 114 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 156 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 78 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar