Fransa Başkanı Macron aşırı ulusalcılığa karşı

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’,  ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya...

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’,  ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı için yaptığı konuşmada, Parist’e bulunan Donald Trump ve ilaveten bir düzine kadar da ülke başkanına aşağıdaki sözleri kullanmış.

Macron “Başkaları kimin umurunda?” diyenlere  “Kendi ülkelerine  değer verenlerin, biraz kendi çıkarlarını bırakıp, ahlaki değerleri de unutmamaları gerekir!” de demiş!

Trump toplantıya diğer ülke liderlerinden çok sonra gelmiş, öğleden sonra da diğer ülke başkanlarının katıldığı  toplantıya, yağmur bahanesiyle katılmamış.

Macron konuşmalarında Trump’a,  Patriotizm Nationalizmin tam tersidir derken, zaten son birkaç aydır  araları da iyice açılmış durumda idi. Trump doğal olarak ABD seçmenlerinin yarısının Trump aleyhine oy kullanmasını da eleştirirken, “Avrupa, önce NATO finansmanı için para yatırımı yapılması gerektiğini  unutmamalı!” da diyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Londra’daki bankalar Wall Street’ten göçüyor! 22 Şubat 2019 | 0 Okunma ABD ve Çin tam anlaşamıyor galiba 19 Şubat 2019 | 3.758 Okunma Petrol fiyatları baskı altında! 15 Şubat 2019 | 2.505 Okunma Dünya Bankası’na yeni başkan adayı 08 Şubat 2019 | 4.235 Okunma Tenis şampiyonu yarım Japon olursa ne olur? 05 Şubat 2019 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI