FED faizleri yükseltti biraz moral düzeltti!

ABD Merkez Bankası FED, ‘batı medyasında’ yazıldığı gibi, ABD faizlerini nihayet artırdı. Zaten faiz artışının gündemde olduğunu biz de iki gün öncesinden köşemizde gündeme...

ABD Merkez Bankası FED, ‘batı medyasında’ yazıldığı gibi, ABD faizlerini nihayet artırdı. Zaten faiz artışının gündemde olduğunu biz de iki gün öncesinden köşemizde gündeme getirmiştik.

FED yeni başkanı Jay Powell aslında pek akademik bir iktisatçı değil ama iyi ve deneyimli bir piyasacı olmasa da başkanlığa atanmazdı. Başkan son iki gündür topluma iyimserlik getirmek için çabalıyor.

FED, çarşamba günü faizlerini, 1.25 ila 1.50 aralığından, 1.50-1.75 aralığına yükseltti. FED, 2018 sonuna kadar toplam 3 faiz artışı yapmış olacak. FED, ABD enflasyonunun da, önümüzdeki dönemde  artmasını bekliyor. Powell konuşmasında sık sık önümüzdeki dönemde işgücü piyasasının kuvvetlenmekte olacağını ve de ekonomik faaliyetin pozitif dozda artacağını defalarca tekrar etti. Powell, kamunun maliye politikasının ve de finansal kurumların büyümelerinin artmasının, güven veren bir duruma geldiğinin altını da tekrar tekrar çizdi.

Piyasa yorumlarına göre, FED Başkanı Powell ya

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 199 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 133 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 166 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar