Dolar nereye doğru gidiyor pek bilinemez!

Financial Times’a göre, Donald Trump kasım ayında sürpriz olarak seçildiğinde, dolar ve de ABD hisse senetleri yukarı doğru değerlenmişti. Çünkü yeni hükümetle büyük altyapı...

Financial Times’a göre, Donald Trump kasım ayında sürpriz olarak seçildiğinde, dolar ve de ABD hisse senetleri yukarı doğru değerlenmişti. Çünkü yeni hükümetle büyük altyapı yatırımları ve de vergi indirimi beklentileri ülkenin uzun süre yüksek büyüme yaşayabileceği düşüncesini gündeme getirmişti.

Ama, beklentilerin tersine ABD doları değer kaybetti ama ne vergi düşürüldü ne de yüksek harcama yapıldı. Sonuçta, 2017 yılı başında, 14 yılın en yüksek değerine çıkmış olan dolar, dış ticaret ağırlıklı hesaplama ile yüzde dokuz kadar değer kaybetti. 

Bugün doların olduğu derecede düşüklük, daha önce, 2015'te de görülmüştü. Bu Amerikan ihracatçılarını destekleyen bir gelişme olsa da, gelişen ülkelere oldukça destek verdiğini de vurgulamak gerekli.

Doların euro karşısında zayıflık yaşaması, euro ekonomisinin yukarı doğru sürpriz gelişme yaşadığının sonucu olarak düşünülebilir. Ama bu henüz bono getirilerinde görülebilen bir gerçek değil.

FED faiz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 199 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 133 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 165 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar