Çin ekonomisini kim yönetecek?

Son 5 yılda Çin’de Başbakan Li Kegiang’a veya Başkan Xi Linping’in ekonomi danışmanı Liu He’ye danışmak pek işe yaramazdı.  Ama Bay Xi Linping, 2012’de partinin genel sekreteri seçilince...

Son 5 yılda Çin’de Başbakan Li Kegiang’a veya Başkan Xi Linping’in ekonomi danışmanı Liu He’ye danışmak pek işe yaramazdı. 

Ama Bay Xi Linping, 2012’de partinin genel sekreteri seçilince, Çinli görevliler veya yabancı liderler kapısı vurulacak ofisi buldular. Başkan Xi’nin ilk beş yılında Bay Liu sadece partinin 200 kişilik Merkez Komitesi’nin üyesi ve de Çin’in Planlama Bakanlığı’nda başkan yardımcısıydı. Ama Beijing dışına sık sık çıkmak, olaylara ve insanlara yanaşmak, sorunları anlamak sonucu, Bay Liu partinin ikinci  yöneticisi haline geldi. 

Bay Xi, ikinci dönemine başlarken 66 yaşındaki danışmanı Liu He, başkana çok yakın bir yardımcı oldu. Ekim ayında ise Liu He, partinin toplam 25 kişilik politbüro grubunun üyesi yapıldı. 

Geçtiğimiz hafta ise Liu He başkan yardımcılığına atandı ve de finans sektörü, devletin yatırımları ve şirketlerinin reformları ve de sanayi sorumlusu yapıldı. Ayrıca ABD ile ilişki ve de rakiplik de ona yüklendi.

A

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 199 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 133 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 166 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 84 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar