Çelik kapasitesi aşırı üretici yaşıyor!

Çelik üreten firmaların başı belada. Global çelik üreticileri büyüme hızlanır diye üretimi artırırken, kabaca iki yıldır global arz, talebin üstünde kalmakta ve de fiyatlar düşmekte....

Çelik üreten firmaların başı belada. Global çelik üreticileri büyüme hızlanır diye üretimi artırırken, kabaca iki yıldır global arz, talebin üstünde kalmakta ve de fiyatlar düşmekte. Özellikle Çin’den aşırı dozda çelik ihracatı, iki yıldır fiyatların düşmesine neden oldu. Fiyatların düşüşü de Batı’da Arcelor Mittal, Güney Kore’de  Posco ve de US Steel gibi büyük firmalarda iş kaybı yarattığı gibi, endüstrinin geleceği konusunda endişeler konuşulmaya başlanmış durumda.

Dünyadaki çelik üretiminin yarısı Çin tarafından yapılmakta. Ama Çin, tüm dünya çelikçileri tarafından eleştirilmekte. Çünkü devletin sürekli destek verdiği Çin üreticileri, dünya geneli için önemli bir sorun. Çin ekonomisinin büyümesi de biraz yavaşlayınca, Çin’den ihracat da azdı. 

2008 ila 2015 yılları arasında Çin’in çelik ihracatı 112 milyon ton artmış, bu ABD’nin total tüketiminden fazla bir miktar.

Geçen yıl dünya toplamında 1.67 milyar ton çelik üretilmiş. Ama OECD’ye göre 737 mily

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 193 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 114 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 156 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 78 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar