Blinder’a göre Yellen dört yıl daha kalmalı! 

Donald Trump  pek yakında ABD Merkez Bankası’na bir başkan tayini yapmış olacak. Şu anda görev başında olan Bayan Yellen’in resmi çalışma dönemi ya şubat ayında dört yılı bitirecek ya da...

Donald Trump  pek yakında ABD Merkez Bankası’na bir başkan tayini yapmış olacak. Şu anda görev başında olan Bayan Yellen’in resmi çalışma dönemi ya şubat ayında dört yılı bitirecek ya da Bayan Yellen bir dönem daha atanıp, işlerine devam edecek. Benim şahsi tercihim, ‘Bayan Yellen’in ikinci bir dört yıl için atanması en mantıklı karar olacaktır’ şeklindedir. 

Trump diğer üç adaya da oldukça çok itibar etmekte. Bayan Yellen ve Bay Taylor ciddi akademik iktisatçılar olarak gündeme geliyorlar.

John Taylor da Stanford Üniversitesi’nden gelen ve çok şöhretli bir parasal iktisatçı. Ama faizleri yükseltme aşkı var! Kevin Warsh ise daha önce FED Guvernörlüğü yapmış, tanınan bir iktisatçı. 

Alan Blinder, Princeton Üniversitesi’nde hoca olan çok üst düzey bir iktisatçıdır. Blinder daha önceleri, FED Başkan Yardımcılığı da yapmış biridir.  Blinder, “Yellen bu en üst düzey iktisatçıların hepsinden daha başarılı bir FED Başkanlığı yaptı” diyor. 

Blinder il

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İşsizlik İtalya'da bela 02 Ağustos 2019 | 193 Okunma Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi 28 Temmuz 2019 | 114 Okunma Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta! 27 Temmuz 2019 | 156 Okunma Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu 23 Temmuz 2019 | 78 Okunma Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme 19 Temmuz 2019 | 133 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar