ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD ve Çin galiba nihayet anlaşıyor!

ABD ve Çin üç günlük görüşmeler sonucu, 10 Ocak’ta nihayet anlaşma gerçekleşti gibi!  ABD ve de Çin temsilcileri bir dış ticaret anlaşmasını nasıl yapabilecekleri konusunda önemli adımlar attılar .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
12 Ocak 2019 | 241

ABD ve Çin üç günlük görüşmeler sonucu, 10 Ocak’ta nihayet anlaşma gerçekleşti gibi!  ABD ve de Çin temsilcileri bir dış ticaret anlaşmasını nasıl yapabilecekleri konusunda önemli adımlar attılar. Galiba iki ülke arasındaki sorunlar ortadan kalkabilecek gibi!

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin lideri Xi Jinping, 2 Mart’tan evvel temel anlaşmaları gündeme getirmek konusunda önemli adımlar attılar. 

Her iki ülkenin de, büyümenin daraldığı ve piyasaların da dalgalandığı bir dönemde, Washington ve Pekin’in gümrük vergilerinin azaltılması konusunda ortak anlaşma yapmaya çalıştığı da görülmekte. ABD yetkilileri, “İki ülkenin bazı konularda anlaştığı görülüyor” diyor. Çin önemli boyutta tarım, imalat, enerji ve diğer sektör ürünlerini ABD’den alabileceğini açıklıyor.

Ama diğer taraftan ABD, Çinli şirketlerin ABD’nin üreticilerinin entelektüel çalışmalarını ‘çalmalarını’ da eleştiriyor. ABD, bu konuda Çin’in verd

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER