ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Küba âlem bir yer oldu! 

Bundan sekiz yıl kadar öncesinde, Küba Hükümeti, ülkenin sadece Küba kamu sisteminde çalışabilme izni olanların onda biri kadarını, yani yarım milyon kadar kişiyi devlet işinden çıkarttı .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
10 Aralık 2018 | 3.3 K

Bundan sekiz yıl kadar öncesinde, Küba Hükümeti, ülkenin sadece Küba kamu sisteminde çalışabilme izni olanların onda biri kadarını, yani yarım milyon kadar kişiyi devlet işinden çıkarttı. Doğal olarak da, devlet bu insanlara yaşam için para ödeyemeyince, insanlara Küba’da ilk defa olarak, serbest çalışma izni verilmesi yaklaşımı gündeme geldi. Sonuçta 600 bin kadar Küba vatandaşı ilk defa kendileri hesabına çalışma izni verilerek, piyasaya çıkma hakkı aldı. 

Cuentapropistas denen ve son sekiz yılda devletten özel çalışma izni alan kişiler, restoran açmak, butik çalıştırmak, fırınlar açıp yiyecek yapmak, tamirat şirketleri kurmak, şahıs arabalarını kiralık taksi olarak kullanmak, kendi evlerinde oda kiralamak ve de benzeri yaklaşımlarla, birçok tür özel çalışma sonrası kazanç nedeniyle vergi ödemek konumuna geçtiler. Bu insanların birçoğu sonuçta toplam yeni 400 bin iş yaratmış oldular. Hepsi, kazançları ile daha evvel devlete çalışırken aldıkları fondan daha fazla gelir de

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER