ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Fransa Başkanı Macron aşırı ulusalcılığa karşı

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’,  ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı için yaptığı konuşmada, Parist’e bulunan Donald Trump ve ilaveten bir düzine kadar da ülke başkanına aşağıdaki sözleri kullanmış .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
16 Kasım 2018 | 6.3 K

Fransa Başkanı Emanuel Macron aşırı ‘nationalism’ yani ‘aşırı vatanperverlik’ veya ‘aşırı milliyetçilik’,  ülkeni sevmek demek değildir diyerek, ilk Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı için yaptığı konuşmada, Parist’e bulunan Donald Trump ve ilaveten bir düzine kadar da ülke başkanına aşağıdaki sözleri kullanmış.

Macron “Başkaları kimin umurunda?” diyenlere  “Kendi ülkelerine  değer verenlerin, biraz kendi çıkarlarını bırakıp, ahlaki değerleri de unutmamaları gerekir!” de demiş!

Trump toplantıya diğer ülke liderlerinden çok sonra gelmiş, öğleden sonra da diğer ülke başkanlarının katıldığı  toplantıya, yağmur bahanesiyle katılmamış.

Macron konuşmalarında Trump’a,  Patriotizm Nationalizmin tam tersidir derken, zaten son birkaç aydır  araları da iyice açılmış durumda idi. Trump doğal olarak ABD seçmenlerinin yarısının Trump aleyhine oy kullanmasını da eleştirirken, “Avrupa, önce NATO finansmanı için para yatırımı yapılması gerektiğini  unutmamalı!” da diyordu. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER