ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD’deki oylar hükümeti böldü!

ABD’de, dönem ortası seçimlerde dün gelinen noktadaki sonuçlarda, Demokratlar ‘House’ grubunu kazanırken, Cumhuriyetçiler de ‘Senato’yu kazandılar .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
09 Kasım 2018 | 5.9 K

ABD’de, dönem ortası seçimlerde dün gelinen noktadaki sonuçlarda, Demokratlar ‘House’ grubunu kazanırken, Cumhuriyetçiler de ‘Senato’yu kazandılar. 

Aşağıda yer alan istatistiklerde belirtildiği gibi çok az sayıda sonucu belli olmayan oy varsa da kazanan belli, yani sonuç durum açıkça görülüyor. 

7 Kasım’da, ‘House’da Demokratlar 220 kesin oy alırken Cumhuriyetçiler de 196 kesin oy aldı, Böylece de House’un 435 temsilcisinin 414’ü belirlendi ve de Demokratların çoğunluğu kazandığı da ilan edildi. Cumhuriyetçiler ise 196 kişilik oy kazanmışlardı, yani House’a bakıldığında, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin sayılmamış az sayıdaki oyları gündeme geldiğinde ve tam sonuçlar da ortaya çıktığında da, gene Demokratların ‘House’u kazandığı kesin. 

100 kişilik toplam Senato’ya bakılırsa da Demokratlar 45 temsilcide kalırken, Cumhuriyetçiler ise 51 Senato temsilciliği sahibi oldu. Yani Cumhuriyetçiler artık tek başlarına siyasete hakim değiller. 

Demokr

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER