ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Almanya, Suudilere silah ihracatını yasaklıyor

Berlin pazatesi günü, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Konsolusluğu’nda ortadan kaybolması ve öldürülmesi sonrasında, Suudilere silah satılmasını yasaklamaları için baskı yapmaya başladı .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
24 Ekim 2018 | 4.7 K

Berlin pazatesi günü, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerine, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Konsolusluğu’nda ortadan kaybolması ve öldürülmesi sonrasında, Suudilere silah satılmasını yasaklamaları için baskı yapmaya başladı. 

Avrupa’da zaten Suudi Arabistan’a birçok nedenle yüksek dozda öfke vardı ve gazetecinin öldürülmesi de öfkeyi artırmıştı ve bu nedenle de giderek büyüyen bir diplomatik fırtına gündeme gelmişti. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmeier, telvizyonda konuştu ve ortaya atılan ölüm nedenlerinin pek kabul edilebilir olmadığını ve bu nedenle de bundan sonra Almanya’nın, Suudi Arabistanlı gazetecinin gerçek ölüm nedenini tamamen açıklanıncaya kadar, Suudilere silah satmayacağını, çünkü tüm Avrupa’nın gerçekleri bilmek istediğini vurguluyordu. Ve bizim silah satışını durdurmamızı önemli saymayabilirler ama tüm Avrupa’nın desteğinin çok önemli olduğunu vurguluyordu. 

Hafta sonunda Riyad’ın cuma gününden başlayarak, gazeteci Kaşıkçı’nın bir yum

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER