ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Microsoft’un esas kurucusu Allen vefat etti

Hayatını anlatacağımız, geçtiğimiz pazartesi günü 65 yaşında vefat eden ABD vatandaşının esas adı, Paul Gardner Allen’di .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
19 Ekim 2018 | 6.1 K

Hayatını anlatacağımız, geçtiğimiz pazartesi günü 65 yaşında vefat eden ABD vatandaşının esas adı, Paul Gardner Allen’di. Allen, 1953’te Seattle’da doğmuştu. Allen hiç evlenmemiş ve çocuğu da olmamış. Genelde zaten matematik ve de bilgisayar konusunda uzman kişilerin çoğu yalnız yaşar. 1980’de, ortağı Bill Gates’le 1975’te kurdukları Microsoft’u yönetirken, Allen kanser hastası olmuş ve 65 yaşına kadar da, üç defa bu hastalığı yaşamıştı. Kanser olduğunu öğrendiği andan itibaren de Bill Gates ile beraber sahibi olduğu şirketlerini terk etti ama elindeki hisse senetlerini ise tutmuştu.

1975’te Allen, şirket kurabilmek için kendisinden birkaç yaş küçük olan ortağı Bill Gates’i öğrenci olduğu Harvard’dan çıkarmış ve şirketine almıştı. İlk yedi yılda, küçük bilgisayarlar için yazdıkları Microsoft yaklaşımının ilk şekli ‘Basic’ adını taşımaktaydı. Microsoft adını da Allen koymuştu. Ancak para kazanmaya aslında IBM’in kişisel bilgisayar işlerine katkı yapmaya başladıkları zaman b

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER