ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hindistan, Rusya’yla anlaşıp  ABD’den uzaklaştı! 

Hindistan, son birkaç günde Rusya’dan 5 milyar dolar harcayarak füze sistemleri satın aldı ve böylece Yeni Delhi’nin Washington’la, daha önceleri artan strateji ve savunma bağları, azalmaya başlıyor .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
11 Ekim 2018 | 5.4 K

Hindistan, son birkaç günde Rusya’dan 5 milyar dolar harcayarak füze sistemleri satın aldı ve böylece Yeni Delhi’nin Washington’la, daha önceleri artan strateji ve savunma bağları, azalmaya başlıyor. 

Geçtiğimiz haftasonunda Yeni Delhi’de Hindistan’ın 5 adet S-400 füze sistemi alması hamlesi için, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Mudi hazır bulundular. 

Hindistan’ın askeri analistleri, S-400 karadan havaya atılan füze sistemlerini 2 yıl içinde teslim alacak ve böylece kentlerini ve diğer stratejik yerleri, mesela petrol üretim alanlarını, havadan hücuma karşı koruyabilecek. 

Ama satın alma olayı Yeni Delhi’nin Washington’la ilişkilerini de azaltacak ve Washington’un, Moskova’nın 2016’daki ABD seçimlerine karışması olayını cezalandırma girişimini de  desteklemeyecek. 

Rusya’yla anlaşma, ABD birkaç hafta evvel Hindistan’la savunma için kullanılacak çeşitli anlaşmalar  yaptıktan ve önemli savunma ekipmanları gönderdikt

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER