ÇOK OKUNAN YAZARLAR

200 milyar euroluk dümen  

Danimarkalı Danska Bankası’nın genel müdürü, Danimarka’nın en büyük bankasının, komşu ülke Estonyada’ki çok küçük bir şubeden, ne olduğu tam bilinmeyen kümülatif  200 milyar euro alınmış olmasının, bugüne kadar gündeme gelen en büyük skandal olduğu gerekçesiyle görevinden istifa ettiğini açıkladı .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
21 Eylül 2018 | 5.8 K

Danimarkalı Danska Bankası’nın genel müdürü, Danimarka’nın en büyük bankasının, komşu ülke Estonyada’ki çok küçük bir şubeden, ne olduğu tam bilinmeyen kümülatif  200 milyar euro alınmış olmasının, bugüne kadar gündeme gelen en büyük skandal olduğu gerekçesiyle görevinden istifa ettiğini açıkladı. Thomas Borgen adlı genel müdür istifa ederken, banka da skandal olayıyla ilgili iç incelemeyi yapmaktaydı.  

200 milyar euroyu güya yatıranlar arasında, vergiden kaçanlar, uyduruk şirketler ve birkaç tane de kriminal vardı. Danske adlı Danimarka bankası Estonya’daki şubedeki 200 milyar euro dümeninin  2007’de başlayarak küçük Baltık ülkesi Estonya’da gündeme geldiğini ve 8 yılda da iyice gerçekleştiğini tespit etti. 

Para 6200 adet riskli işlemle Rusya, İngiltere ve Virgin Adaları’ndan gelmişti. Ne kadarının da gerçek transfer olduğunu bilmek de pek mümkün değildi. 

Bay Borgen ise 2009-2012 arasında uluslararası bankacılıkla uğraşmış ve sonra da 2013’ten bu ya

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER