ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kamu harcamaları ABD bütçe açığını büyütüyor

Donald Trump’ın bütün dünya ülkelerinden ticaret vergisi toplamasının nedeni, iş başına geldiğinde  800 milyar dolara gelmiş yıllık kamu bütçe açığını kapatabilmek, yani küçültmek yaklaşımıydı .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
18 Eylül 2018 | 5.7 K

Donald Trump’ın bütün dünya ülkelerinden ticaret vergisi toplamasının nedeni, iş başına geldiğinde  800 milyar dolara gelmiş yıllık kamu bütçe açığını kapatabilmek, yani küçültmek yaklaşımıydı.

Ama şimdi bakılırsa, Trump ‘bonkör harcamalara’ devam ederse, işler iyice zorlaşacak. Donald Trump tasarruf planlarını gerçek yapamayacak.

Bazı ABD devlet harcamaları artınca, ABD Hükümeti’nin 2018 federal bütçe açığı, ağustos ayında bir evvelki yılın iki misline çıktı. Gelirler düşüp, harcamalar ise çok artınca, böyle olması normal sayılmalı.

Hazine departmanı ilginç bazı açıklamalar yaptı. Geçen ay, hükümet 214 milyar dolar bütçe açığı vermişti. Halbuki Ağustos 2017’de ise bütçe açığı sadece 107.7 milyar dolar olmuştu. 

Dikkatli bakılırsa bir yandan sosyal güvenlik ödemeleri, ‘Labor Day’ adlı tatil nedeniyle eylül ayı yerine ağustosta ödenmişti. Ama bu değişiklikler hesaptan çıkarılsa da ağustos bütçe açığı 152 milyar dolar olacaktı, bu da bir evvelki

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER