ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Petrol piyasasında karambol var!

Petrol piyasası son iki ayın en kötü haftasını yaşadı ve de yatırımcılar global büyümenin petrol talebini artırıp artırmayacağını değerlendirmeye çalışıyor .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
13 Eylül 2018 | 4.8 K

Petrol piyasası son iki ayın en kötü haftasını yaşadı ve de yatırımcılar global büyümenin petrol talebini artırıp artırmayacağını değerlendirmeye çalışıyor.

West Texas petrolü temmuzdan bu yana, yüzde 2.9 değer kaybederek en yüksek kaybını yaşarken, varil başına fiyat 67.75 dolara indi. Halbuki ABD petrolü, ağustosta müthiş bir değer artışı yaşamıştı, değeri yüzde 7 artmıştı. Brent petrolü ise geçen haftayı sadece yüzde 1 daha düşük geçirmiş ve böylece son 4yılın en yüksek değerine yaklaşmıştı. Bir yandan güçlü kalkınmış ülkeler ham petrol talebini artırırken, ABD’nin İran’ı sıkıştırarak azalan petrol ihracatı sorunu getirmesi, global arzı da bazen azaltmaktaydı. Gelişen ülkeler de, bu arada başka ülke mamullerinde de talebin azalması olup olmayacağını inceliyorlardı. Bilindiği gibi gelişen ülkelerin piyasaları, petrol talebinin artışında çok önemlidir. 

Sonbaharda ise petrol talebi genelde azalır. Yaz biterken petrol fiyatları da düşer! Çünkü otomotivle seyahat

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER