ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İran, Trump’la konuşmayı reddetti

İran lideri Khamanei, Trump ve de Trump’ın yönetimiyle herhangi bir görüşme yapılmasını reddetti ve de “ABD itici bir rejimden oluşuyor!” dedi .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
18 Ağustos 2018 | 4.8 K

İran lideri Khamanei, Trump ve de Trump’ın yönetimiyle herhangi bir görüşme yapılmasını reddetti ve de “ABD itici bir rejimden oluşuyor!” dedi. 

Ayetullah Ali Khamenei’nin bu sözleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran lideriyle şartsız görüşmek arzusunda olduğunu söylemesinden tam iki hafta sonra gerçekleşti. 

Halbuki Trump Tahran’a daha önceleri baskı yapmıştı ve de Müslüman ülkeye ticari vergi koymaya da çalışmıştı. İran Başkanı ise  “Aralarında savaş da olmayacağını, ama ABD ile konuşma da yapmayacağını!”  gündeme getirmişti! 

Khamenei, aramızda savaş da olmaz, ama konuşma da olmaz diyordu. İran ile ABD arasındaki gerilim, Trump mayıs ayında Tahran’ın da imza attığı 2015 kodlu nükleer anlaşmadan, tüm dünya ülkelerini de bırakarak çıktıktan sonra, gerçekleşmişti. Bu nedenle de şimdi, ABD’ye güvenilemez olduğunu söylüyordu. 

Trump sürekli, kendisinin yaptığı nükleer anlaşma için, en berbat anlaşma diyordu. Üstelik İran’ı uyuşmazlık ve de bölge

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER