ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Suudi Arabistan ile Kanada birbirine girdiler

Wall Street Journal’de 9 Ağustos günü çıkan bir yazıda  Suudi Arabistan, vatandaşlarına Kanada’dan derhal ayrılmalarını emretmiş .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
14 Ağustos 2018 | 4.6 K

Wall Street Journal’de 9 Ağustos günü çıkan bir yazıda  Suudi Arabistan, vatandaşlarına Kanada’dan derhal ayrılmalarını emretmiş. Ayrıca Suudilerin, Kanada’daki finansal varlıklarını satmalarını ve  Kanada ile olan ticari işlerini de durdurmalarını emretmiş. 

Neden böyle olmuş?  Çünkü Suudi Arabistanlılar Batılıların kendilerine eleştiri yapmasına karşı çok hassasmışlar. Kanada neden eleştiri yapmış? Kanada Dışişleri Bakanlığı, Suudi’lerin yabancı   insan  hakları aktivistlerini son dönemde tevkif etmeye başlamış olmalarını eleştirmeye başlamış. Ve Kanada geçen hafta Suudilere, tevkif edilenleri derhal serbest bırakmalarını ısrarla söylemeye devam etmiş. 

Suudi Hükümeti ise, Kanada’nın, ülkelerinin kendi kültürüne has  davranışını eleştiremeyeceğini vurgulamış. Orada da durmayıp, Kanada’nın Suudi Krallığındaki Elçisini   kovmuş, ve S.Arabistan’ ın Ottawada’ki kendi elçilerini de derhal ülkelerine geri çağırmış. 

Bu işlerden sonra da Suudi Arabistan Merk

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER