ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Amerika 600 bin kişiye iş bulacak!

Haziran ayında Amerika’da, daha öncesinde istihdam dışında kalan işçiler yeniden işlere müracaat etmeye başladılar ve yeniden iş de bulabiliyorlar .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
12 Temmuz 2018 | 88

Haziran ayında Amerika’da, daha öncesinde istihdam dışında kalan işçiler yeniden işlere müracaat etmeye başladılar ve yeniden iş de bulabiliyorlar.

ABD işgücü sayısı 601 bin artarken, çalışan veya çalışmak için iş arayan sayısı yüzde 62.9 arttı. Emekçi arzında artış gerçekleşirken, işsizlik oranı da yüzde 3.8 düzeyinden artıp, yüzde 4 oranına çıktı. Ücretler de bir evvelki yıla oranla yüzde 2.7 arttı.

Gerçekleşen sayılar emekçi piyasasının artmış olduğunu gösterirken, şirketlerin de emekçileri yeniden işgücüne aldıkları görülüyor. İstihdama yeni giren işçi sayısı da haziran ayında 213 bin kişi arttı. Mayıs ayının emekçi sayısı da aslında artmış durumda. 

Bugünkü emekçi sayıları hem ekonominin oldukça sağlıklı olduğunu gösteriyor ve hem de işçi talebinin de arttığını gündeme getiriyor.

Gözler Fed’in faiz artışında 

Ücret artışı ise enflasyonun da artması halinde Merkez Bankası’nın faizleri beklenenden daha önce ve daha yüksek duruma g

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER