ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Alüminyum kargaşası Trump’ın eseri

ABD Başkanı Donald Trump’ın, alüminyum vergileri ve de ABD’nin Çin dışındaki en büyük firma olan Rusal firmasına ilave sınırlamaları, alüminyum pazarında bugüne kadar görülen en büyük kargaşayı yarattı .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
16 Mayıs 2018 | 219

ABD Başkanı Donald Trump’ın, alüminyum vergileri ve de ABD’nin Çin dışındaki en büyük firma olan Rusal firmasına ilave sınırlamaları, alüminyum pazarında bugüne kadar görülen en büyük kargaşayı yarattı. Böylece Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en büyük alüminyum piyasası kargaşası gündeme gelmiş oldu.

Novelis North America adlı şirketin Başkanı Marco Palmieri Financial Times Gazetesi’ne verdiği beyanatlarda “Modern dönemde alüminyum piyasasında bu kadar büyük kargaşa olan döneme, ancak ya bir ya da iki defa rastlanmıştır!” diyerek durumu açıklamakta.

Novelis alüminyum arzeden firmaların en büyüklerinden biri. Özellikle otomobil üretiminde ve de içecekler için kullanılan kutuların yapılmasında büyük katkısı olan bir şirket Novelis. Bay Marco Palmieri de Kuzey Amerika’nın alüminyum derneğinin yönetim kurulu üyesi. Alüminyum fiyatları geçmişte bundan daha yüksek düzeyde de bulunmuştu. Ama esas sorun bugün piyasaya hakim olan dalgalanma ve de belirsizlik.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER