ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Brent petrol üç yılda ilk defa 70 $’ı geçti!

Brent ham petrolü fiyatı son iki günde hızla arttı ve 2014 yılından bu yana ilk defa Brent petrol fiyatı 70 doları geçti .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
14 Ocak 2018 | 134

Brent ham petrolü fiyatı son iki günde hızla arttı ve 2014 yılından bu yana ilk defa Brent petrol fiyatı 70 doları geçti.

Yükselen fiyat birden fazla faktör nedeni ile artmış bulunuyor. Bir yandan OPEC ülkeleri arzı arttırırken, üretici ülkeler arasında Suudi Arabistan ve de İran da riskler nedeni ile arzı artıramıyordu. Arz düşüklüğü fiyatı yükseltir. Diğer taraftan da kış aylarında talep yüksek olması da fiyatı artıran doğal bir faktör. Global ekonomik büyüme de son dönemde artmış bulunuyor. Diğer taraftan da, doların değer kaybı da petrol fiyatlarını arttıran bir faktör. Ancak artışın ne kadar devam edeceği de bilinemiyor.

Perşembe günü Brent fiyatı  69.37 dolar değerine yükselmiş ve günün sonuna doğru ise fiyat 68.87 düzeyine gerilemişti. Bu fiyat 2014 yılından bu yana en yüksek rekor Brent fiyatıydı. 

Cuma günü ise Brent petrol fiyatı bir kere daha arttı, 70 doları da aştı. Bu Aralık 2014 tarihinden bu yana yeni rekordu. Gün içinde Brent fiyatı 69.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER