ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İtalyan gençleri ülkeden kaçmaya başladı!

Global krizin artık durmuş olmasına rağmen ve İtalyan ekonomisinin de geçmişe göre iyi durumda olmasına rağmen, ülkenin gençleri İtalya’dan dış aleme kaçmakta! Ülkenin GSYİH büyümesi 2010 yılından bu yana en yüksek dozda ama istihdam krizdeki düzeylere geri dönmüş durumda .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
15 Kasım 2017 | 317

Global krizin artık durmuş olmasına rağmen ve İtalyan ekonomisinin de geçmişe göre iyi durumda olmasına rağmen, ülkenin gençleri İtalya’dan dış aleme kaçmakta! Ülkenin GSYİH büyümesi 2010 yılından bu yana en yüksek dozda ama istihdam krizdeki düzeylere geri dönmüş durumda. 

İstatistiklere göre İtalya dışında yaşamayı tercih eden İtalyan vatandaşları 5.4 milyon kişiye çıkmış bulunuyor. Bu rakam kabaca toplam nüfusun yüzde 10 kadarı ve de geçtiğimiz yılda nüfusun yüzde 3.5 kadarı kişi, dışarıya göç etmiş.

Bu durumun en önemli nedeni İtalya’daki emek piyasasında genç ve hırslı kişilere pek iş verilmemesi. Global krizin çıktığı 2008 yılından bu yana resmi rakamlara göre de 1.5 milyon kişi dışarıya göç etmiş. 

Ama İtalyanların dışında 45 bin kişi kadar yabancı da 2015 yılında İtalya’yı terk etmiş. Bu rakam 2007 yılındakinden 3 misli daha fazla. Ancak aslında gerçek rakamlar daha da büyük olabilir.

Çünkü geçtiğimiz son bir yılda İngiltere’de sosyal

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER