ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Trump’ın bazı tezlerinin ‘tamiratı’ zor!

The Economist dergisinin 11-17 Kasım tarihli sayısındaki yazılardan bir tanesi, Trump sonrası ABD’nin ne olacağı konusunu işliyor .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
14 Kasım 2017 | 216

The Economist dergisinin 11-17 Kasım tarihli sayısındaki yazılardan bir tanesi, Trump sonrası ABD’nin ne olacağı konusunu işliyor. Bir özetini aktarıyoruz. 

Seçim sonucu gündeme geldiğinde deniyordu  ki, Trump seçildikten sonra ABD’nin dış politikası çok kötü bir yöne döner! Çünkü Trump seçildiğinde birçok tuhaf şeyi gündeme getirmişti. Mesela Trump dış ticaret anlaşmalarını çöpe atacağını söylemişti. Kurala dayanan global düzene bomba koyacağını da eklemişti. NATO, ona sorulursa, gereksizdi. Ona göre NAFTA en kötü ticaret anlaşması idi. Amerika, Trump’a göre, yabancılara çok kibarca davranıyordu, bu ise gereksizdi.

Trump’a göre eski günler çok iyi idi. Bir savaşı kazanırsan, kaybeden ülke sana ait olurdu. Bombaları yağdırıp bir savaşı kazandığın zaman, ülkeyi avucuna alıp, petrolü de alıp götürebilirdin. 

Ama gerçekte Trump’ın takip ettiği yaklaşım dediği kadar kötü değildi. Trump ABD’yi Paris anlaşmasından çıkarmıştı. İklim değişikliği konusunu da ken

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER