ÇOK OKUNAN YAZARLAR

IMF: Toparlanma var ama sorunlar bitmedi

IMF’in baş iksatçısı ve şöhretli bir araştırmacı olan Maurice Obstfeld, IMF’in 10 Ekim’de yayımladığı ve IMF’in yıllık toplantısından önce dağıtılan World Economic Outlook 2017 raporunu, 2 sayfa içinde  raporun önsözünde özetlemiş .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
13 Ekim 2017 | 97

IMF’in baş iksatçısı ve şöhretli bir araştırmacı olan Maurice Obstfeld, IMF’in 10 Ekim’de yayımladığı ve IMF’in yıllık toplantısından önce dağıtılan World Economic Outlook 2017 raporunu, 2 sayfa içinde  raporun önsözünde özetlemiş.   

Obstfeld ne diyor? Onun dedikleri doğal olarak Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Onun dedikleri raporun ilk iki sayfasında özetlenmiş ve bir buçuk yıl evvel  global çapta yeniden büyümenin başladığını da belirtiyor. Özellikle Avrupa genelinin, ABD’nin, Çin ve de Japonya’nın yeniden büyümenin önderi olduklarını vurguluyor. Ama tüm bu iyileşmeye rağmen finansal sektörde, Merkez Bankası FED, bilançosunu küçültmeye çalışırken ve de Avrupa Merkez Bankası da FED’in peşinden giderken, bazı küçük de olsa önemli ve dikkat edilmesi gereken sorunlar ortaya çıkacağını belirtiyor.

Çünkü Obstfeld toparlanmaya rağmen enflasyonun planlanandan düşük olması ve de global çapta ücretlerin artışının zayıf olmasının, sorun çıkarabileceğini düşünüyor. Şu anda

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER