ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Brezilya nereye? 

Bundan bir hafta evvel The Economist dergisinin sürekli açıkladığı verilere göre 207 milyon nüfuslu Brezilyanın ekonomik durumuna baktığım zaman gidişat  aslında pek de iç açıcı değildi .

Deniz Gökçe
Deniz Gökçe Akşam Gazetesi
14 Eylül 2017 | 225

Bundan bir hafta evvel The Economist dergisinin sürekli açıkladığı verilere göre 207 milyon nüfuslu Brezilyanın ekonomik durumuna baktığım zaman gidişat  aslında pek de iç açıcı değildi. Büyüme 2016 ve de 2017 yıllarında eksi yüzde 8 olmuştu. 2017'deki reel büyüme ise pozitif ama yüzde 0.6 kadar düşük tahmin ediliyordu. Enflasyon ise  yüzde 3.7 civarında idi. Ama işsizlik oranı ise yüzde 12.8 kadardı. Yani Brezilya'nın geçmişine bakıldığı zaman, eski döneme göre bu veriler oldukça kötü denmesi gerekiyordu.

Bugün 86 yaşında olan Fernando Henrique Cardosu 1995-2002 arasında Brezilya'nın başkanı olmuş ve ülkeyi ayaklandırmıştı. Cardoso bu başkanlık süresi içinde ülkeye ciddi boyutta demokrasi getirmiş ve de ekonomiyi düzeltmişti. Brezilya’ya olimpiyat ve de futbolda Dünya Kupası organizasyonu yapması için fırsat  verilmişti. Cardoso’nun başkanlıktan ayrılmasından sonra 'Lula' kısa adıyla tanınan Luiz Inacio da Silva iş başına geçmiş ve de Cardoso’nun liber

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER