ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yaralı şifacı Chiron Koç burcuna geçiyor...

Chiron (Kiron) Satürn ve Uranüs' ün yörüngelerinde kıstırılmış eski bir kuyruklu yıldızdır .

Demet Baltacı
Demet Baltacı İNTERNETHABER
17 Nisan 2018 | 94

Chiron (Kiron) Satürn ve Uranüs' ün yörüngelerinde kıstırılmış eski bir kuyruklu yıldızdır.  

1977’de Charles Kowal tarafından keşfedilmiştir. Astrolojide sembolü bir anahtara benzer. Satürn ötesine geçişte de bir anahtar olarak kabul edilir.  Satürn ile Uranüs arasındaki yerleşimi, dünyevi akıldan evrensel akıla geçişi temsil eder. Horoskopumuzdaki önemli etkilerden biridir. İçimizdeki hayvansal doğayla nasıl başa çıktığımızı göstermesi açısından çok önemlidir.

Yunan mitolojisinde Chiron yarı insan, yarı at görünümünde bir sentordur ve diğer sentorlara, hatta Herkül gibi kahramanlara bile öğretmenlik yapmıştır. Bir gün kendi öğrencilerinden biri için yaptığı zehirli bir okla yaralanır ve herkesin yarasına şifa bulduğu halde kendi yarasını bir türlü iyileştiremez. Aslında ölümsüz olan Kiron, çare bulamadığı yarası yüzünden ölümlü olmayı tercih eder. Tannlardan ateşi çaldığı için cezalandırılan Prometeus'a ölümsüzlüğünü verir ve böylece aydınlanmada ve Kova çağına geçişte de önemli bir rol üstlenmiş olur.

Mitolojide Kiron, yaralı bir şifacı olarak tanınır. Kendi yaralarına merhem olamayan, ancak çektiği acılardan edindiği tecrübelerle, diğer insanların kendisi ile aynı acılan hissetmemesi için onlara yardımcı olma, başkalarının yarasını iyileştirme temasını içerir.

Chiron, varolma içgüdüsünden kaynaklanan korunma güdüsü dahil, içimizde gölge olan tüm duygusal kalıp ve düşünce sistemlerini gösterir.

Aslında Chiron, tam bir gezegen yörüngesinde hareket etmez, yörüngesi hem bir gezegenin hem de bir kuyruklu yıldızın yörüngesine benzemektedir. Yörünge düzlemi çok düzenli değildir. Ortalama olarak, 1 yılda 5 ila 12° arasında hareket edebilir. Horoskopumuzda karmamızdan getirdiğimiz duygusal travmaları ve kişiliğin zayıf olduğu yerleri ve bu yaraları kendi kendimize nasıl tedavi edeceğimizi, karmik gelişim süreçlerimizde ve yaşamdaki dönüşüm anlarımızda karşımıza çıkabilecek nesnel olayları gösterir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER