Yunanistan ile tokalaşan parmaklarını değil, kolunu kontrol etsin!

Tv100 Gazetesi Yazarı Cihat Yaycı'nın bugünkü (16.01.2022)'' Yunanistan ile tokalaşan parmaklarını değil, kolunu kontrol etsin!'' başlıklı yazısı.

Tarih boyunca Yunanlar hep kapasitelerinin üstünde uzun vadeli büyüme ve genişleme hedefleri olmuş ve hedeflerine erişmek için de kapasite açığını büyük dış güçlerle tamamlamış, böylelikle hedeflerini birer birer elde etmiş, elde etmeye de devam etmektedir.

Özellikle büyük devletler bu hedefler Türklerden bir toprak koparılmasını içerdiğinde Yunanların kapasite açığını tartışmasız tamamlamışlardır.  

Günümüzde de Yunanistan’ın hukuk ve antlaşma tanımaz tavırları şımarıkları ve Türkiye’ye meydan okumaları bu geçmişten gelen büyük güç desteği alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde yaşananlara ilişkin büyük resmi görmek Yunanistan’ın tarihi büyüme hedefleri nedir ve bu hedefleri nasıl elde etmiş, elde etmeye çalışmakta olduğunu maddeler halinde özetlemek istiyorum.


Bu hedeflerin temelinde Yunanların asırlardır kutsal hedefler manzumesi saydığı “Megali İdea” ‘sı yatar. Megali İdea’yı bilmeden Yunanlarla geçmişte, günümüzde yaşananlar ve gelecekte yaşanacakları anlamak mümkün değildir. “Megali İdea”’yı göz ardı ederek ve hatta merkeze almadan Türkler ve Yunanlar, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşananları analiz etmek, politika oluşturmak mümkün değildir. Aksi büyük hata olur.

Peki “Megali İdea” nedir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin NATO'ya girmesi bir tercih mi yoksa mecburiyet miydi? 25 Ocak 2023 | 88 Okunma Türkiye NATO'dan çıkarılır mı? 23 Ocak 2023 | 5.159 Okunma 1897 Osmanlı-Yunan savaşından Suriye'ye dersler 19 Ocak 2023 | 3.006 Okunma Yunanistan ile tokalaşan parmaklarını değil, kolunu kontrol etsin! 16 Ocak 2023 | 7.489 Okunma Günlük hesaplar uğruna geri kazanılamaz asırlık kayıplara neden olunmamalı 12 Ocak 2023 | 4.833 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar