Rusya nükleer silahları kullanabilir; artık harekat değil, savaş var!

Tv100 Gazetesi Yazarı Cihat Yaycı’nın bugünkü (04.10.2022)” Rusya nükleer silahları kullanabilir; artık harekat değil, savaş var!” başlıklı yazısı.

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’ da geçen hafta Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günü dört gün boyunca devam eden Rusya'nın işgal ettiği topraklarda sözde bir referandum yapılmış ve enteresan bir şekilde yüzde 98’e varan oranla Rusya’ya katılma kararı lehinde sonuç alınmıştır.

Rusya'nın tarihsel işgal ve ilhak senaryosu oynanıyor

Bu Rusya'nın klasik bir tavrıdır:

-  Önce karıştır

-  Sonra bağımsızlık ilan ettir

-  Sonrasında işgal et

-  En son aşamada ilhak et

Bu Rus klasik tavrı bugüne kadar Rusya tarafından her yerde uygulanmıştır. Bilindiği üzere Kırım'ı da aynı senaryoyla önce karıştırmış, sonra bağımsızlık kararı aldırmış, daha sonra milis kılığındaki askerleri ile işgal etmiş ve nihayetinde sözde bir Rusya’ya katılma referandumu yaptırmış, katılma kararı çıkartmış ve nihayetinde ilhak etmiştir. Rusya aynı senaryoyu Ukrayna'nın doğusunda da oynanmıştır.

Bu ilhak kararı ne anlama geliyor?

Peki Ukrayna özelinde durum nedir? Rusya'nın geçtiğimiz şubat ayında başlayan Ukrayna'yı işgali Rusya tarafından bugüne kadar “harekat” olarak tanımlanıyor ve dünya kamuoyuna bu şekilde ifade ediliyordu. Tekrar vurgulamak ve ısrarla belirtmek isterim ki şubat ayı başlarından itibaren fiilen ortada bir savaş olmasına rağmen hukuken hiçbir zaman bir savaş ilanı söz konusu değildi. Zira Rusya açısından savaş ilanı yani askeri güç kullanımı için gerekli şartlar oluşturulmamıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evet, Suriye ile ilişkiler düzeltilmeli ama Türkiye çırak çıkarılmamalıdır 05 Aralık 2022 | 96 Okunma Zararın neresinden dönersek kârdır... 01 Aralık 2022 | 1.241 Okunma Hedef Türkiye olunca tüm düşmanlar dost oluyor! 28 Kasım 2022 | 5.605 Okunma Pençe-Kılıç sadece PKK/YPG'ye mi darbe? 24 Kasım 2022 | 3.443 Okunma Yunanistan'ı çıldırtan Libya antlaşmaları 21 Kasım 2022 | 2.136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar