Günlük hesaplar uğruna geri kazanılamaz asırlık kayıplara neden olunmamalı

Tv100 Gazetesi Yazarı Cihat Yaycı'nın bugünkü (12.01.2022)'' Günlük hesaplar uğruna geri kazanılamaz asırlık kayıplara neden olunmamalı'' başlıklı yazısı.

Türkiye’de kamuoyu ve siyasiler iç siyaset konuları içinde boğuluyorken, çevremizde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletinin geleceğini etkileyecek gelişmeler yaşanıyor. Neler mi?

YUNANİSTAN GEMİ AZIYA ALDI

Mesela; Yunanistan’ın Adalar Denizi’ndeki gayri askeri statüdeki adaların tamamının askerileştirildiği yetmezmiş gibi pişkince Girit’teki S-300 Hava Savunma Sistemleri’nin ABD menşeili patriotlarla değiştirilmesini ve bu silah sistemlerinin de gayri askeri statüdeki On İki Ada’ya yerleştirilmesi tartışılmaktadır.

22 Kasım 2022’de Yunanistan ve Mısır arasında Kahire’de Sevilla Üniversitesi Haritası'na uygun ve Türkiye’nin arama kurtarma sorumluluk sahasını yok sayan bir “Denizde Arama Kurtarma İş Birliği Antlaşması” imzaladı. Söz konusu “Denizde Arama Kurtarma İş Birliği Muhtırası” kapsamındaki haritalarda sorumluluk sahamızın bir kısmı Yunanistan’a ait gösteriliyor.


Bu antlaşma bir anlamda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Deniz Yetki Alanlarını ihlal ediyor, yok sayıyor. Öyle ki Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, 18 Aralık 2022 tarihinde Yunan Parlamentosu’na yaptığı bir konuşmada, "Birkaç gün önce Savunma Bakanı olarak mevkidaşım Mısır Dışişleri Bakanı ile Arama Kurtarma Anlaşması imzaladım. Bu anlaşma ne işe yarıyor? Sorumluluk Alanlarını sınırlandırıyor, yani deniz bölgelerine ilişkin kendi sınırlandırmalarımız” ifadeleriyle Mısır ile Yunanistan arasında yapılan antlaşma ile Türkiye’nin öngördüğü MEB’ini yok sayan Sevilla Haritası'nı hayata geçirdiklerini söylüyor. Bu durumu da Türkiye’ye karşı “bir eylem yoğunlaşması” olarak tarif ediyor.

Türkiye’nin arama kurtarma sorumluluk sahasını ve öngördüğü MEB’ini ihlal eden bu muhtıra nedeniyle mutlaka Yunanistan ve Mısır nezdinde gerekli tepkiyi vermesi ve bu ihlalin kabul edilemez olduğuna dair de net bir açıklama yapmasının zaruri olduğunu düşünüyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması ve sonrasında Türkiye'ye yapılacakların senaryosu 30 Ocak 2023 | 136 Okunma Türkiye'nin NATO'ya girmesi bir tercih mi yoksa mecburiyet miydi? 25 Ocak 2023 | 277 Okunma Türkiye NATO'dan çıkarılır mı? 23 Ocak 2023 | 5.443 Okunma 1897 Osmanlı-Yunan savaşından Suriye'ye dersler 19 Ocak 2023 | 3.022 Okunma Yunanistan ile tokalaşan parmaklarını değil, kolunu kontrol etsin! 16 Ocak 2023 | 7.494 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar