ÇOK OKUNAN YAZARLAR

görmek yaşamaktır

Günümüzde cereyan eden birçok hadise, ayrıntılarında gizlidir .

Cihad Artan
Cihad Artan Milat Gazetesi
12 Ekim 2017 | 40

Günümüzde cereyan eden birçok hadise, ayrıntılarında gizlidir. O cihetle satır aralarını, her zamankinden daha fazla idrak etmek mecburiyetindeyiz. Malumunuz üzere buradaki en can alıcı husus da GÖREBİLMEKTEN geçiyor. Yani eylem ve söylemlere, analitik bir mantalite güderek yaklaşmak… Yoksa doğru adımlar atabilmenin, neredeyse imkânsız bir hal alması kaçınılmaz.

Anlayacağınız her şey; zamanımızda, BAKMAK VE GÖRMEK ikliminde mana kazanmış durumda. Bu perspektifte bakarsak; bazı emperyalist güçlerin, coğrafyamızda çirkin bir oyun kurguladığını açıkça görebiliyoruz. Etnik bir ayrışma bahanesiyle, enerji ve iletim hatlarına çökmek için var güçleriyle saldırıyorlar kısaca. Manevi dayanakları mı? Tamamen Arzı Mevud projelerinden ibaret. Nitekim Devlet ricalinin; “küçük İsrail” belirlemesi, fazla söze hacet bırakmıyor.

Fakat her şeye rağmen, bölgemizde olumlu şeylerde yaşanmıyor değil. İran ile ticaret hacminin üç katına çıkarılma iradesi, yerli para ile ticaret ve askeri iletişim konuları, bu doğrultuda seyrediyor. Keza benzer bir ittifak, Irak yönetimiyle bile yakalandı. Tabi her ne kadar ORTADA BİR DURUŞ SERGİLESE DE, Rusya’nın pozitif yaklaşımı da şimdilik yabana atılmamalı.

Peki, sağlanan bu birlikteliğe güvenebilir miyiz? Yahut ne seviyede güvenmeliyiz? Neticede kaygan bir zeminde olduğumuz bir gerçek. Lakin gelinen aşamada; Irak, İran ve Rusya’nın, tabiri caizse “ELİ MAHKÛM” olduğu da yadsımaz bir realite. Ne var ki bölgedeki ateşin kendilerine de aksetmesi an meselesi.

Bu açıdan yukarıdaki sorunun cevabını; “Ülkeler arasında ilişikler, dostluktan ziyade menfaatler üzerine kurulur” şeklinde verebiliriz. Zira K.Irak vanasını kısacağımızı açıklayınca, Rusya’nın itiraz etmesi bunun tipik bir örneği. Devletimizin ise Rusya’ya rağmen, Ukrayna ile giriştiği stratejik ortaklık da aynı izlenimi veriyor.

***

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER