ÇOK OKUNAN YAZARLAR

K.Irak referandumu

Cihad Artan
Cihad Artan Milat Gazetesi
14 Eylül 2017 | 296

Önceki yazılarımı takip edenler bilir. Tüm çatışmanın; menfaat maskesi takmış, bir takım ideolojilerden türediğine defalarca deyindim. Adına ister “dünya hâkimiyeti” deyin, ister “Arzu Mevud” ya da başka bir şey… VAKIF OLDUĞUMUZ KISMI İTİBARİYLE, para ve enerji üzerine bina edilen bir savaş söz konusu bugün. Zira saplantılarını icra etmek için; kazanmaya, dolayısıyla da güce ihtiyaç duydukları yadsınamaz kesinlikle.

O cihetle İpek Yolu Projesinden başlayarak, bölgemize uzanan tüm sıkıntının bu kapsamda cereyan ettiğini söylemek mümkün. Tıpkı ABD ve çetesinin, İpek Yolu açısından stratejik öneme sahip; Afganistan, Myanmar… şimdi de Pakistan'ı hedef alması gibi. Öyle ki Amerikan yönetiminin Pakistan için kullandığı; "terörist örgütlere sığınacak liman" ifadesi oldukça manidar.

Gerçi operasyonlar, hep bu tarzda yapılırdı. Toplumu ikna etmeden, yeryüzünde hiçbir operasyona girişmez veya izin vermezlerdi. Bunun zemini ise terör, demokrasi, hak ve özgürlük kavramları üzerine temellendirirlerdi. Asıl manasından saptırdıkları bu değerler, daima göz boyamak adına heba edilirdi. Sonucunda ise suni kaoslarla uğraşan kitleler ve diğer tarafta da kadeh tokuşturan OYUN KURUCULAR…

Aynı izlere; PYD'nin Suriye'deki rolünde de, yaklaşan K.Irak referandumunda da rastlamaktayız. ABD'nin buradaki tutumunu, ülkesindeki siyahlar için göstermemesi ise anlatmak istediğimizi açıkça özetliyor. Yoksa PYD'nin Suriye topraklarını istila ederek kantonlar oluşturması, normal şartlarda hangi demokrasiyle izah edilebilir ki? Peki, Irak'ın bölünmek istenip, birde bunu “hak” ile tabir etmelerine ne demeli sizce?

Anlayacağınız ABD ve çetesinin; Suriye PYD' si ile K.Irak coğrafyasını İLERİDE birleştirme çabası, içerisinde birçok sebebi barındırıyor. İpek Yolunu engellemek, enerjiye sahip olmak, kendi hakimiyetlerinde bir ekonomik koridor oluşturmak, Çin'e darbe indirmek, Londra'ya beyaz bayrak çektirmek, Türkiye ve Rusya'yı bölgede izole etmek…vs. maddi amaçları arasında. Vaat edilmiş topraklar (Arzı Mevud) hayali ise manevi dayanakları.

Nitekim ABD ve Netanyahu'nun, başından itibaren K.Irak referandumuna sağladığı destek bizi doğrulamaktadır. Buna Almanya ile bir körfez ülkesinin el altından payanda olmasını da ekleyebiliriz elbette. En son İsrailli akademisyen Cohen'in; “Ey Kürt halkı! Bağımsızlık zamanınız gelmiştir. Tarihi referanduma evet deyin!” mesajı ise malumun ilanı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER