Yolsuzluk karnesi

İstanbul seçimi, hiçbir dönem yalnızca İstanbul’u ilgilendiren bir seçim olmadı. Kentin yağmalana yağmalana tükenmeyen rant potansiyeli ile İBB’nin bütçe kaynakları yan yana geldiğinde olamazdı da...

Bu yanıyla İstanbul, iktidarın kaderini belirleme gücüne sahip.
İstanbul’u kimin/nasıl yöneteceği sorusuyla büyüyen gerilim, bu nedenle her şeyin önüne geçti. Oysa gündemde hak ettiği ölçüde tartışılmayan bir gelişme İstanbul seçimini önemli kılan nedenlerle bağlantılı.
Avrupa Komisyonu’nun iki hafta önce açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu’ndan söz ediyorum. İlerleme Raporu ülkenin nasıl yönetildiği konusunda somut ve önemli veriler sunuyor.
“Yolsuzluk” başlığı özel bir ilgiyi hak etmeli. Çünkü oradaki tespitler, hepimizi çileden çıkaran, tahammül sınırlarını zorlayan Türkiye’deki iktidarla “iltisaklı” çıkar gruplarının yerel yönetimlerden merkezi bütçeye kadar kamu kaynaklarını nasıl olup da bu kadar rahat, kolay biçimde kullandığına ayna tutuyor.
AB’nin Türkiye İlerleme Raporu’ndaki yolsuzluk konulu tespitleri kısa ve anlaşılır unsurlarıyla dikkatinize sunmak istiyorum. “ERKEN AŞAMA” Rapor, Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelede “erken aşama”da olduğu ve yolsuzlukla mücadelenin gerilediği saptamasıyla başlıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Darbeyle hesaplaşmak 15 Temmuz 2019 | 215 Okunma Babacan’ın ‘sınamalar’ı 12 Temmuz 2019 | 655 Okunma Şehir hastanesi sözleşmeleri sil baştan 10 Temmuz 2019 | 1.258 Okunma Turizm Ajansı’nı kim denetleyecek 08 Temmuz 2019 | 210 Okunma Karayolları İmamoğlu’nun teklifini neden reddetti? 05 Temmuz 2019 | 1.037 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar