Yasallık, meşruluk ve yoksulluk

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (IJIC) tarafından, “Pandora Papers” adıyla yayımlanmaya başlayan belgeli haberler, dünyanın dört bir yanındaki vergiden “kaçınan” servet sahiplerinin...

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (IJIC) tarafından, “Pandora Papers” adıyla yayımlanmaya başlayan belgeli haberler, dünyanın dört bir yanındaki vergiden “kaçınan” servet sahiplerinin, bu amaçla kurduğu şirketleri, şirketler üzerinden yapılan işlemleri göz önüne seriyor.

★★★

IJIC konsorsiyumunun belge inceleme çalışmasına Türkiye’den Deutsche Welle Türkçe katıldı. Kuruluş, kamuoyunun yakından tanıdığı iktidara yakın şirket patronlarıyla ilgili “vergi cenneti” faaliyetlerini, dizi haber halinde yayımlıyor. Rönesans ve Çalık şirketlerinin ardından, dün de sayılamayacak kadar çok ihale ve proje üstlenmiş olan Mehmet Cengiz’in kurduğu şirkete dair bilgiler yayımlayan DW Türkçe, Mehmet Cengiz’in yazılı soru yanıtlamayı kabul ettiği bilgisini de okurlarla paylaştı.

LONDRA’DA EV

Hemen belirtelim ki, yanıtlar ayrıntılı değil. Sözgelimi, vergi yükünü azaltmak için hangi yöntemlere başvurduğuna dair bilgi vermiyor. Ancak Virgin Adaları’nda kurulmuş MEFA Cengiz Limited’ın, Uğur Cengiz ile birlikte kendisine ait olduğunu kabul etmiş.

Pandora Papers’a göre Cengiz, Virgin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SADAT’ın konuları 15 Ekim 2021 | 373 Okunma Lastik yakma teşvik edilirken 13 Ekim 2021 | 229 Okunma Patronun “cennet”i işçinin “uçurum”u 11 Ekim 2021 | 409 Okunma Yasallık, meşruluk ve yoksulluk 08 Ekim 2021 | 105 Okunma 15 yıldır kullanılmayan yetki: Vergi cennetleri” listesi 06 Ekim 2021 | 504 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar