Varlık Fonu’nda 9.2 milyonluk danışman ödemesi

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Sayıştay denetimine tabi değil. Kanunu hazırlanırken özellikle ve itinayla Sayıştay denetiminden uzak tutuldu.Yasaya göre bağımsız denetçilerin hazırlayacağı raporun TBMM Plan ve...

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Sayıştay denetimine tabi değil. Kanunu hazırlanırken özellikle ve itinayla Sayıştay denetiminden uzak tutuldu.

Yasaya göre bağımsız denetçilerin hazırlayacağı raporun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi gerekiyor. 2017 hesap ve tabloları normalde bir yıl önce görüşülecekti. Ancak usul tartışmaları nedeniyle tamamlanmadı. İşte o toplantı bir yıl gecikmeyle geçen hafta yapıldı. Komisyonun CHP’li milletvekili üyeleri dün toplantıya ilişkin bir ek görüş raporu hazırlayarak başkanlığa sundu. Raporda TVF faaliyetleriyle ilgili öne çıkan tespitler özetle şöyle:

SORULAR CEVAPSIZ

2016 ve 2017 yılları için tek denetim raporu düzenlenmiş. Nedeni anlaşılamadı.

Denetim raporunun hazırlanması usulüne uygun değil. Denetim elemanlarının hangi kıstaslara göre seçildiği, mesleki kıdemleri, yetkinliklerine ilişkin komisyon görüşmeleri sırasında yöneltilen sorulara cevap verilmedi.

Denetim elemanlarının görev ve onay tarihiyle denetim arasındaki süre yaklaşık bir hafta.  (28.06.2018- 05.07.2018) Bu sürede denetim yapılıp rapora dönüştürülmesinin ne ölçüde mümkün olduğu, şirket tüzüğüne göre haziran ayı sonuna kadar Bakanlar Kurulu’na sunulması gerekirken, hangi günlü toplantısında görüşüldüğüne ilişkin sorularımız yanıtlanmadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yap-işlet-devret tarihinde bir ilk 25 Kasım 2020 | 398 Okunma Çukurova Havalimanı adlı rant projesi 23 Kasım 2020 | 538 Okunma CHP neye “yakalandı” 20 Kasım 2020 | 649 Okunma Kanal İstanbul “devlet projesi” mi? 18 Kasım 2020 | 278 Okunma Bir “milletin cebinden” projesi daha 16 Kasım 2020 | 672 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar