Unutma notları

İstanbul’u artık seçilmiş bir kişi değil, bir kişiye bağlı bir kayyum yönetiyor. Kayyuma hazırlık mahiyetindeki Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye...

İstanbul’u artık seçilmiş bir kişi değil, bir kişiye bağlı bir kayyum yönetiyor.
Kayyuma hazırlık mahiyetindeki Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararı; milyonlarca insana kısacık zaman dilimi içinde şoktan öfkeye, karamsarlıktan umuda uzanan duygular çalkantısı yaşattı.
YSK yönetimi, kendi varlık sebebini ortadan kaldıran ağır sakatlıkla malul bu kararı topluma açıklayıp savunacak asgari cesareti gösteremedi.
Rastlantı bu ya, zamanı Ramazan ayının ilk günü iftar vaktiyle çakışan bu kararın AKP ve MHP temsilcilerine açıklatılması belli ki bir tercihti. Bu tercihle YSK, herkesin vergilerinden ödenen maaşların hak edilip edilmediğini de sorgulamaya açık hale getirdi. Kurum bünyesindeki bazı isimlerin dert etmeyebileceği tahmini, bu sorgulamayı önemsiz kılmıyor.

★★★

Ekrem İmamoğlu’nun (31 Mart gecesinde olduğu gibi)  zaman yitirmeden halkın karşısına çıkıp coşkulu, haklılığına inanan insanlara has özgüven ve netlikte mesajlar içeren konuşması kitleyi hızla toparladı, kenetledi.
Bu kenetlenme, umudun kof bir iyimserlik değil, bilgi dolu bir mücadele biçimi olabileceğinin işaretlerini vermesi açısından önem taşıyor. Ancak bu seçimi de “daha çok çalışarak kazanma” hedeflenirken nasıl bir iklimde nefes aldığımızı hatırlamak zorunlu.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

O iklimi anımsatmadan önce muhatabı YSK olan herkesin zihnindeki mantıklı soruları aktaralım:
– Sandık kurullarında kamu görevlisi olmayanların varlığı gerekçesi gerekçeyse:  YSK kendi sorumluluğunda olan bir durum için nasıl olur da seçmen iradesini yok sayarak seçmeni cezalandırabilir?
– Oy kullanırken pusulalarla birlikte verilen zarfta sadece büyükşehir pusulaları mı çıkarılıp değiştirildi?
– Oyları “çalan” CHP ise AKP, İstanbul’daki 39 ilçenin 24’ünü nasıl kazandı?
Usulsüzlükmüş gibi sunulan, sandık kurullarında bankacıların yer alması  YSK genelgesine uygunken, bir üyenin usule aykırı atandığı varsayımı altında bile nasıl olur da bütün sandık kurulu usulsüz hale gelebilir?

PEKİ NEYİ UNUTMAMALI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hangi saydamlık 14 Ekim 2019 | 188 Okunma IŞİD'i yeniden konuşmak 11 Ekim 2019 | 227 Okunma Savaş 09 Ekim 2019 | 277 Okunma TVF sarayda İFM Alt Fonu kurdu 07 Ekim 2019 | 246 Okunma En pahalı 'davet'li ihale Konya için 04 Ekim 2019 | 326 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar