Türkiye’ye rüşvet uyarısı

Şu alıntı, Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden:– Uluslararası ticaretten elde edilen büyük kâr marjları, bu alandaki rekabeti körüklemekte ve şirketlerin serbest rekabet piyasası...

Şu alıntı, Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden:

– Uluslararası ticaretten elde edilen büyük kâr marjları, bu alandaki rekabeti körüklemekte ve şirketlerin serbest rekabet piyasası dışındaki unsurlara başvurmalarına yol açmaktadır. Bu unsurlardan en önde geleni şüphesiz iş yapılan ülkedeki ihale komisyonlarına veya ilgili diğer karar makamlarına verilen rüşvettir.

– Bir yabancı ülkede ticaret, yatırım veya iş alma yarışını kazanmak için “rüşvet” bir araç olarak kullanılabiliyorsa, o ülkede adil rekabet koşullarının varlığından bahsetme imkanı yoktur. Adil  olmayan rekabet ortamının da sonuçta hiçbir girişimciye fayda sağlaması beklenemez.

Bakanlığa bağlı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü sayfasında bunun gibi pek çok yararlı bilgi yer alıyor. Rüşvetin zararlarını anlatan bu bilgilerin vatandaşla paylaşılması boşuna değil: Türkiye rüşvetle mücadele konusunda uluslararası sözler vermiş durumda.

GÜÇLÜ UYARI 

Gelin görün ki, kısa adı OECD olan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Türkiye’yi bu konuda yetersiz bularak uyarı gönderdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cari fazla iyi bir şey midir? 24 Mayıs 2019 | 440 Okunma Sülük ile manyetik rot 23 Mayıs 2019 | 262 Okunma Tam israf ve yolsuzluğu anlatacaktı ki 22 Mayıs 2019 | 861 Okunma Venezuela ile ilişkiler nereye? 20 Mayıs 2019 | 403 Okunma Bütçede bahçe masrafları katlandı 17 Mayıs 2019 | 298 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar