Sülük ile manyetik rot

Sağlık, döviz kurundaki artışla birlikte düşünülünce ortaya çıkan tablonun  en ağır etkilediği sektörlerin başında geliyor...

Daha doğru bir anlatımla, kamu hastaneleri ile tıbbi  malzeme alanında çalışan şirketler arasındaki bozulan mali ilişki, giderek bir halk sağlığı sorunu haline gelme riski taşımaya başladı.
Bu konuda bize de yurdun farklı illerinden okur mesajı gelmeyen gün artık yok gibi. Okurlar arasında hasta yakınları olduğu kadar medikal sektörü mensupları, hatta zaman zaman hekimler de bulunuyor.

★★★

Okur mektuplarından yansıdığı kadarıyla, sorunu tahmin edilenden ciddi noktalara taşıyan birbirine bağlı iki temel olgu mevcut:
– Sağlık  Bakanlığı’na bağlı hastanelerin malzeme ve cihaz aldığı şirketlere geri ödeme süreleri makul süreleri aşmış.
– Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki fiyatların çok uzun süredir güncellenmemesi.
Bu iki olgu nedeniyle, pek çok kamu ve üniversite hastanelerince açılan ihalelerde, hastanenin fiyatları  düşük belirlemesine ve ödeme sürelerinin uzamasına bağlı olarak tedavilerde kullanılan malzeme kalitesinin giderek düştüğü belirtiliyor.

MANYETİK ROT

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sayıştay’ın saygınlığı 19 Haziran 2019 | 395 Okunma Hazine Moody’s’e önceden mi hazırlandı? 17 Haziran 2019 | 437 Okunma Yolsuzluk karnesi 14 Haziran 2019 | 237 Okunma İstanbul Otogarı’ndan haber 12 Haziran 2019 | 407 Okunma İstanbul Otogarı’nı kim işletiyor 10 Haziran 2019 | 546 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar