Şehir hastaneleri çıkmazı

Dört yıla yaklaştı. “Şehir hastanelerinde skandal itiraf” başlığını taşıyan yazıyla (Cumhuriyet) bu hastanelere finansman sağlayacak yabancı kreditörlerin talebiyle olası davalarda Türk...

Dört yıla yaklaştı. “Şehir hastanelerinde skandal itiraf” başlığını taşıyan yazıyla (Cumhuriyet) bu hastanelere finansman sağlayacak yabancı kreditörlerin talebiyle olası davalarda Türk yargısının değil yabancı tahkimini geçerli olacağına ilişkin yasa değişikliğini duyurmuştum.

Mart 2015’te TBMM’ye getirilen bir torba kanuna sıkıştırılan bu madde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülürken komisyon üyesi vekillerin sorusu üzerine dönemin Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın şu tarihi açıklaması da rapora girmişti:

“Kamu hastanelerinin finansmanı için yüklenici firmaların 30 milyar dolar kaynağa ihtiyacı var. Firmalar gerekli kaynağın ancak yüzde 20’sini Türkiye’den buluyor. Kalan yüzde 80’inin yurtdışından getirilmesi gerekiyor. Ancak bu projeye kredi açacak yabancı şirketlerin şöyle bir tereddüdü var. Devlet de bir anlamda projeye taraf olduğu için olur da bir anlaşmazlık yaşanırsa, Türkiye’de görülecek davalara siyasi baskı olacağı ve davaları kaybedebileceklerini düşünüyorlar. Onun için de tahkim merkezinin Türkiye’de olması şartının yasadan çıkarılmasını, davaların Türkiye yerine yabancı bir tahkim merkezinde görülmesini istiyorlar.”

Yabancı kreditörlerin dört yıl önceki vizyonuna bakar mısınız lütfen? Türkiye’de görülecek olası davalara siyasi baskıdan endişesi sebebiyle  paralarını kaptırmamak için özel düzenleme baskısı yapıp bunda başarılı olup TBMM’den geçirtiyorlar. Sayıştay’ın 2018 yılı Sağlık Bakanlığı denetim raporunda bu acıklı durum olanca açıklığıyla yer alıyor. Şehir hastanelerinde tahkim yeri Londra.

Bu vesileyle duyuralım; şehir hastaneleri yarın İstanbul’da enine boyuna tartışılacak. Türk Tabipleri Birliği ile İstanbul Tabip Odası’nca düzenlenen “Şehir Hastaneleri Yalanlar ve Gerçekler” başlıklı sempozyumda, şehir hastaneleri, bütçeye ve Hazine’ye finansman yükünden, halk sağlığına etkilerine kadar pek çok konu başlığı altında ele alınacak.

İlk ihalesi iki yıl önce yapılan Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi (Faz 3) işinin, şirketin tasfiye talebi üzerine bu kez dövizle ihale edildiğini duyuran iki yazıma çok sayıda okur mesajı geldi. Adının saklı kalmasını isteyen bir mühendis okurum, konunun farklı bir boyutunu aktarıyor. Projenin 2018 Ağustos’undaki kur şoku dolayısıyla büyük zarara girdiğini, Rönesans şirketinin mağdur olduğunu savunarak şöyle sürdürüyor:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni hastane ihaleleri ne söylüyor? 18 Eylül 2020 | 423 Okunma 31 milyonluk ihale Rizespor başkanına 16 Eylül 2020 | 721 Okunma 55 milyonluk ihaleyi kur çarpmış 14 Eylül 2020 | 387 Okunma 55 milyonluk iletim hattı ihalesi kime? 11 Eylül 2020 | 302 Okunma Ankara ihalelerinde şeffaflık 09 Eylül 2020 | 290 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar