Patronun “cennet”i işçinin “uçurum”u

“Ben 28 yaşındayım. Biri bana o çöpü karıştırma dediğinde ben utanıyorum. Ama yoksulum, mağdurum, mecburen ben bu işi yapacağım. Çünkü uçurumun kenarındayım. Tutunacak son...

“Ben 28 yaşındayım. Biri bana o çöpü karıştırma dediğinde ben utanıyorum. Ama yoksulum, mağdurum, mecburen ben bu işi yapacağım. Çünkü uçurumun kenarındayım. Tutunacak son dalım budur.”

Tutunacak son dalı, “atık toplama” olan işçi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçen hafta bunları dedi. Çünkü İstanbul’da valilik kararının ardından depolara baskınlar düzenlendi. Gözaltı işlemleri yapıldı. Geçimini bu yolla sağlayan atık kağıt emekçileri zorda. Kılıçdaroğlu, Ümraniye’de atık kağıt işçileriyle bir araya geldi. Çankaya Belediyesi’nce halen uygulanan projeyi, yaygın bir çözüme dönüştüreceklerini söyledi.

★★★

Bir yanda kamu kaynaklarından yaptığı serveti vergi cennetlerine taşıyan patronlar (Pandora Papers), diğer yandan hayatta kalmak için atık toplayana devlet baskısı. İki haber de aynı haftanın gündemiydi.

Servetini “cennet”e taşıyan ile atık kağıt işçisinin tek ama önemli ortak yanı ise şu: Yurttaşlık.

Ne var ki, bir yurttaşın “vergi cenneti”, diğerinin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahi kimin bütçesi? 22 Ekim 2021 | 189 Okunma 2022 bütçesinde “garanti” tutarları 20 Ekim 2021 | 360 Okunma 2022 bütçe hedefleri masal gibi 18 Ekim 2021 | 201 Okunma SADAT’ın konuları 15 Ekim 2021 | 398 Okunma Lastik yakma teşvik edilirken 13 Ekim 2021 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar