Örtülü ödenekte 16 yıl

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye  dair öngörüleri tutmadı. Şubat ayındaki istihdam seferberliği toplantısında “Demir yumrukla 5 TL’ye indirdik” dediği dolar, dün 6.24 TL’den işlem görüyordu...

“Nisan-mayıs çok daha iyi performansın sergilendiği dönem olacak”  cümlesini hatırlatan bu kur seviyesi haliyle epimizi “gara gara” düşündürüyor.

★★★

Bugün -önceki yıllarda aylık/yıllık takiplerini sıkça yaptığım- örtülü ödenek harcamalarıyla ilgili hazırladığım grafiği paylaşacağım. Maliye ile (eski) başbakanlık sitesindeki verilerden derlediğim grafik, AKP’nin ilk bütçesini hazırladığı 2003’ten başlayarak bütçe gelirleri ile örtülü ödenek harcamaları arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

Bu ilişkiyi kurmamın nedeni ise örtülü ödeneğin, bizden toplanan vergilerden kullanılması. Yasanın başbakanlar için tanıdığı bir hak olan örtülü ödenek (bütçe ödeneğinin binde 5’i), Davutoğlu zamanında “torba” yasayla yapılan bir değişiklikle Cumhurbaşkanı’nın da ortak kullanımına açılmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sarıçay Barajı, Özaltın’a 23 Eylül 2019 | 78 Okunma TCDD’ye mi borç veriyoruz, ölüme mi 20 Eylül 2019 | 216 Okunma Zırhlı araca amade bütçe 18 Eylül 2019 | 716 Okunma Başkent mimarisi yok edilirken 16 Eylül 2019 | 216 Okunma AKM Millet Bahçesi'nde neler oluyor? 13 Eylül 2019 | 398 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar