Organize ihaleler

Atatürk’ün hepimize mirası olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), iktidarın uzun süredir değişik amaçlarla gözdesi olan “arazi”. Bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı için...

Atatürk’ün hepimize mirası olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), iktidarın uzun süredir değişik amaçlarla gözdesi olan “arazi”.
Bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı için kullanılan saha, AKP’ce ticari gözle bakılan bir gayrımenkule dönüştü. Şaşırtıcı olan iktidarın bir kamu arazisine ticari gözle bakışı değil tabii.
AOÇ’nin madden ve manen değeri büyük arazilerinin binbir hukuk ve mevzuat oyunuyla parça parça ticarileştirilmesi, vatandaşlık haklarımızı ihlal ediyor.

★★★

Medipol Üniversitesi, devleti yöneten AKP’nin, partili sermayedarları lehine AOÇ arazilerine yaptığı saldırıların yeni kazananı.
Ankara Tren Garı kampüsü içindeki TCDD Misafirhanesi’nin ve TCDD Müzesi’nin yanı sıra AOÇ arazisi içerisindeki büyük bir alanın da Medipol Üniversitesi’ne kampüs alanı olarak devredildiğini Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan belgeledi.

★★★

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol’ün iktidara yakınlığı ise bugünün konusu değil. Siyaset ve ticaret kulislerinde yıllardır konuşulur durur.
Siyasal İslam, ideolojisi ve rantı uğruna kent hafızalarını silse de insan hafızasını silemiyor. Medipol bünyesindeki Bağcılar Medipol Hastanesi’nin (sonra 15 Temmuz kanlı darbe girişimine kalkışacak -o zamanki adıyla- Gülen cemaatinin Emniyet içindeki yapılanmasının uygulamaya koymak isteyip durdurulan), 17/25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu fezlekelerine yansımışlığı da var.

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir egemenlik mekanı olarak Saray 19 Ağustos 2019 | 397 Okunma Danıştay’dan SİT talanına yeni karar 16 Ağustos 2019 | 233 Okunma Havalimanı metrolarında neler oluyor 14 Ağustos 2019 | 354 Okunma 75 milyar dolarlık bir Varlık Fonu öyküsü 12 Ağustos 2019 | 484 Okunma McCluskey’nin yıllık maaşı 3.5 milyon dolar 09 Ağustos 2019 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar