Önce siz ödevinizi yapın

Devleti 16 yıldır yöneten AKP’nin; köprü, otoyol ve şehir hastaneleri yaptırdığı müteahhit şirketlere, döviz üzerinden verdiği garantiler, bütçeden yapılan ödemeler yavaş yavaş da olsa...

Devleti 16 yıldır yöneten AKP’nin; köprü, otoyol ve şehir hastaneleri yaptırdığı müteahhit şirketlere, döviz üzerinden verdiği garantiler, bütçeden yapılan ödemeler yavaş yavaş da olsa aydınlığa kavuşuyor.
Bu konuda dört yıldır gösterdiğimiz ısrarlı çabaların sonucunda, kamuoyunda belli bir farkındalık oluştu. AKP iktidarına mensup pek çok bakan ve başbakanın kürsülerde yıllar yılı “Milletin cebinden beş kuruş çıkmayacak” propagandasının gerçeği yansıtmadığı, -iktidar medyasının bütün çabasına karşın- artık bizzat AKP iktidarınca hazırlanan bütçe belgelerinde ortaya çıkıyor.
Ancak hâlâ gidilmesi gereken çok yol var. Bütçeden büyük projeler için yapılacak ödemeleri, konuyla alakasız başlıklar altında ve sütun labirentleri izinde gizleniyor. Bu da özel ve uzmanlık gerektiren bir çaba içinde olmayı gerekiyor.
Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) adı altında döviz üzerinden imzalanan uygulama sözleşmeleri ile bu sözleşmelerde yer alan (hizmetin niteliğine göre) garantileri berrak, saydam bir  ödenek kalemi olarak görmemiz gerekiyor. AYRI BİR EK İLE Halkın vergilerinin nereye gittiğinin açıkça izlenebilmesi için yapılması gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:
– Garantili ödemelerin her yıl merkezi yönetim bütçesinde ayrı bir ödenek kalemi olarak yer alması gerekiyor.  Bunu yapmak yerine örneğin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı köprü geçiş ücretleri için ayrılan garanti parasını “hane halkına transfer” başlığı altına saklıyor.
–  Garantili ödemelerin ayrı bir bütçe cetvelinde Bütçe Kanunu’na ek olarak, erişimi kolay ve anlaşılır rakamlarla gösterilmesi gerekiyor. Nasıl teşvikler gösteriliyorsa, bu ödemelerin de “vergi harcaması” başlığıyla bütçeye eklenmesi mümkün.
– Hazine’nin kendisinin verdiği garantilerin yanı sıra, diğer kurumlarca verilen garantilerden doğan yükümlülükleri de Aylık Borç Yönetim Raporları’nda yayımlaması gerekiyor.
Köprü ve şehir hastaneler...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara Büyükşehir’in şirketleri 17 Nisan 2019 | 1.919 Okunma IMF konsültasyona gelecek mi? 15 Nisan 2019 | 565 Okunma Bitmeyen hukuksuzluk 12 Nisan 2019 | 879 Okunma YSK “patron” değildir 10 Nisan 2019 | 638 Okunma AA yöneticileri halka hesap vermek zorunda 08 Nisan 2019 | 1.194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar