Milyarlık ‘davet’lere her koşulda devam

Anayasa gereği bütçenin her yıl 17 Ekim günü TBMM’ye gelmesi gerekiyor. Geçenlerde değindim. Eskiden bu işlemin adı “sunmak” kelimesiyle anlatılırdı. Cumhurbaşkanlığı hükümet...

Anayasa gereği bütçenin her yıl 17 Ekim günü TBMM’ye gelmesi gerekiyor. Geçenlerde değindim. Eskiden bu işlemin adı “sunmak” kelimesiyle anlatılırdı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildi geçileli, göndermek veya iletmek kelimesi kullanılıyor. Artık bütçeyi TBMM’ye “sunacak” bir Bakanlar Kurulu olmadığı için.

2020 bütçesi de dün itibarıyla hazırdı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Anayasal takvim gereği 2020 bütçesini resmen “bağladı.” Başkan Naci Ağbal basın toplantısıyla bilgi verdi. Ağbal bütçenin “sağlam ve sürdürülebilir gelirlere dayanması, toplanan gelirlerin ise vatandaşlara hizmeti esas alan bir anlayışla kullanılmasının en temel öncelikleri olacağını” söylemiş.

“Mali disiplinin temel amaç olacağına” işaret etmiş.

GİZLİ İHALEYLE MALİ DİSİPLİN

Mali disiplin sağlamanın birçok yolu olduğunu biliyoruz. Yollardan biri de kamunun zorunlu olmayan ihale yapmaması mesela. Kamu hizmeti için acil ihtiyaç varsa, o ihale açılmak zorundaysa bunun gereklerini ve takvimini halkla paylaşmak, mali disiplinin bir yöntemidir. Ne gezer.

2020 bütçesi TBMM’ye gönderilmeden sadece bir gün önce yine ilan edilmeden iki ihale yapıldığını öğrendim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çukurova Havalimanı adlı rant projesi 23 Kasım 2020 | 0 Okunma CHP neye “yakalandı” 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Kanal İstanbul “devlet projesi” mi? 18 Kasım 2020 | 0 Okunma Bir “milletin cebinden” projesi daha 16 Kasım 2020 | 0 Okunma İmar planları ve deprem alanları 13 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar