Mal varlığı

Mal varlığı, o tarihi programın bana göre en önemli sorularındandı. Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ı televizyon yayınında bir araya getiren gazeteci İsmail Küçükkaya yönetimindeki programdan söz ediyorum.

Küçükkaya’nın sorusuna, AKP adayı Binali Yıldırım olumlu yanıt vermişti. Onu izlerken çocuklarının “off shore” şirket sahibi olduğunu ortaya koyan “Paradise Papers” belgelerini haberleştiren gazeteci Pelin Ünker’i hem hapis hem de para cezasına mahkum ettiren bir başkası mıydı diye düşünmüştüm.

★★★

İmamoğlu’nun mal varlığını mazbata almayı beklemeden üstelik aile bireylerininkiyle birlikte açıklaması, politik duruşuna güç katan bir adım olmuştur. İETT ve İSKİ’yle birlikte 34.8 milyar TL’lik bir bütçenin (2019 için) başına geçecek olan İmamoğlu, doğru zamanlamayla olası spekülasyonları önlemiş oldu.
Bu adım, İmamoğlu’nun 23 Haziran akşamı yaptığı konuşmasının çerçevesiyle de tutarlı.  Birleştiricilik temasının hakim olduğu konuşmasında parlamenter demokrasi, güçler ayrılığı, hukuk devleti değer ve normlarını önceleyen yaklaşım, kuşku yok ki saydamlığı da içeriyor.

KAMPANYA BÜTÇESİ

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alamos Gold: Kirazlı’ya 600 bin dolar daha harcadık 03 Ağustos 2020 | 256 Okunma Köleliğin yeni adı: Kapalı devre çalışma 31 Temmuz 2020 | 180 Okunma Sosyal medya yasasında “mayınlar” 29 Temmuz 2020 | 199 Okunma Döve döve biyogaz santrali 27 Temmuz 2020 | 224 Okunma 1.5 milyarlık lojistik liman ihalesi 24 Temmuz 2020 | 316 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar