Krizde ilk kurtarılacak

Emekliler olacak değil ya, tabii ki müteahhitler. Eski devlet dairelerinde üstünde “Yangında ilk kurtarılacak” yazılı kağıtların bulunduğu  çekmeceler misali, Türk müteahhitler de -inkar edilen- krizde...

Emekliler olacak değil ya, tabii ki müteahhitler.
Eski devlet dairelerinde üstünde “Yangında ilk kurtarılacak” yazılı kağıtların bulunduğu  çekmeceler misali, Türk müteahhitler de -inkar edilen- krizde ilk kurtarılacak kesim olarak seçildiler bile.
İnanmayan, TBMM’de görüşmeleri süren son “torba kanun”a bakabilir.
Daha doğrusu “torba kanun”a eklenen tasfiye/devir maddesinin kaleme alınma biçimindeki keyfiliği görebilir.
İktidarca yapılmamış bir kanunun geçme şansının sıfır olduğu TBMM, şimdi Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nu değiştiriyor. Son torba kanuna eklenen geçici maddenin başlığı şöyle:
“Sözleşmelerin tasfiyesi veya devri”
Yeni düzenleme, Kamu İhale Yasası’na göre ihale edilmiş (her türlü istisnalar dahil) sözleşmenin feshedilip tasfiyesi ve devir yolunu açıyor.
“Ne var bunda?” diyebilirsiniz. Öyle ya, taahhüt sektörü inşaat maliyetlerinin tırmanması nedeniyle zaten uzun süredir bir tasfiye düzenlemesi bekliyordu.
“Ama bu kadar ferahfeza ve keyfi olabileceği bir düzenleme beklenmiyordu” diye yazacağım; bu kez de “Ne var bunda şaşıracak?” diyeceksiniz, ki haksız sayılmazsınız.
Sırf kârı kasaya erken girsin, yerel seçim öncesi bol bol dağıtıp kaybetme riskini ortadan kaldırmak adına Merkez Bankası Genel Kurulu’nu dahi öne çeken bir iktidardan bahsediyoruz. Yine de anlatalım: 60 GÜN İÇİNDE Örneğin; pazarlık usulüyle yapılmış bir duble yol, bir metro, ya da tünel.
Devletten ihalesini alıp başladığı bir projeyi, demir, çimento çelik fiyatlarındaki artış sebebiyle durduran, işçiye maaş ödeyemeyen bir müteahhit.
(Bir kısmını iyi biliyoruz) yasa yürürlüğe girdiği günden itibaren 60 gün içinde başvurusunu yapacak.
(Yine bir yerel seçim takvimi işletiliyor fark edeceğiniz gibi.)
İşte böyle bir başvru yapan müteahhit için...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rabia Naz nasıl öldü? 22 Mart 2019 | 499 Okunma Ekonomi konuşulmasın diye 20 Mart 2019 | 674 Okunma Ankara’ya ‘pazarlık’lı Millet Bahçesi 18 Mart 2019 | 5.191 Okunma Türkiye’ye rüşvet uyarısı 15 Mart 2019 | 345 Okunma Hani ceketi alıp gideceklerdi? 13 Mart 2019 | 5.598 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar