Kanal İstanbul ve EBRD gerçeği

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası,  ülkemizde demiryolu projeleriyle de yakından ilgileniyor. İngilizce kısaltması EBRD ( European Bank of Reconstruction and Development) olan bankanın Türkiye sayfasında Ispartakule-Çerkezköy...

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası,  ülkemizde demiryolu projeleriyle de yakından ilgileniyor. İngilizce kısaltması EBRD ( European Bank of Reconstruction and Development) olan bankanın Türkiye sayfasında Ispartakule-Çerkezköy demiryolu hattıyla ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Ispartakule-Çerkezköy, toplamı 231 km olan Halkalı-Kapıkule hattının bir kesimi. “Bu hat neden önemli?” derseniz, Türkiye demiryolu ağını Bulgaristan üzerinden AB’ye bağlayacağı için.

EBRD’nin ilgilendiği hattın yaklaşık maliyeti, 636 milyon Euro. Şu alıntı önemli: “Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı 1. etap (Çerkezköy-Kapıkule) ve 2. etap olmak üzere 2 bölümden (Halkalı-Ispartakule ve Ispartakule-Çerkezköy) oluşmaktadır.

Faz 1 (inşaat aşamasında olan) ve Faz 2’nin Halkalı-Ispartakule kesimi, banka tarafından finanse edilen projenin bir parçası olmayacaktır.”

★★★

Yani diyor ki Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, “Halkalı-Ispartakule kesiminin finansmanına ben katılmıyorum.”

Acaba neden?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EPDK, Akfel’e o hassas izni nasıl verdi? 20 Eylül 2021 | 128 Okunma Çanakkale Köprüsü, döviz kuru, seçim 17 Eylül 2021 | 925 Okunma Su ve inşaat 15 Eylül 2021 | 152 Okunma TOKİ’den içme suyu havzasında ihale 13 Eylül 2021 | 164 Okunma U’yu bırakın da ikinci pisti anlatın 10 Eylül 2021 | 524 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar