İşte gerçek Kanal İstanbul ihalesi

Bundan dört gün önce “Kanal İstanbul” adıyla bir otoyol temeli atıldı. Kamuoyu alenen yanıltıldı. Zira seremoninin konusu olan Nakkaş-Başakşehir, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8’inci kesimiydi. Kanal İstanbul...

Bundan dört gün önce “Kanal İstanbul” adıyla bir otoyol temeli atıldı. Kamuoyu alenen yanıltıldı. Zira seremoninin konusu olan Nakkaş-Başakşehir, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 8’inci kesimiydi. Kanal İstanbul tedavüle girmeden çok önce İstanbul imar planlarına işlenmişti. O “temel atma” töreninde “söke söke alırlar” filan dendi ama Rönesans’a ihale edilen bu otoyolun paralı ve Hazine garantili olacağı söylenmedi.

★★★

Başlığa geçmeden bir duruma açıklık getirmeli: Her şeyden önce, Kanal İstanbul, öyle bir tane ihaleyle izah edilecek bir proje değil. Bir kere şu anda içinde bulunulan dönem, Kanal İstanbul’a hazırlık dönemi. Hafriyat bu hazırlık dönemi bitince başlayacak.

HAZIRLIK DÖNEMİ VE DEPLASE

ÇED raporuna göre 2 yıl sürecek hazırlık dönemi içinde yapılması gereken işlerden en önemlisi,“deplase”. Konuya birkaç kez değindim. Kanal yapılırsa,  ulaşım, doğalgaz, elektrik iletim hatlarının üzerinden geçecek. Yani o hatları kesecek. Bu nedenle, mevcut hatların yerlerinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu da milyarlarca liralık birçok yeni ihale demek.

Değerli okurlar işte bu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
EPDK, Akfel’e o hassas izni nasıl verdi? 20 Eylül 2021 | 121 Okunma Çanakkale Köprüsü, döviz kuru, seçim 17 Eylül 2021 | 918 Okunma Su ve inşaat 15 Eylül 2021 | 152 Okunma TOKİ’den içme suyu havzasında ihale 13 Eylül 2021 | 164 Okunma U’yu bırakın da ikinci pisti anlatın 10 Eylül 2021 | 524 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar